Kolaboracje Barbour, czyli jak tradycja łączy się z nowoczesnością

Barbour to marka kojarząca się z angielskimi prowincjami, polowaniami oraz arystokracją. Zasłynęła, produkując kurtki przeciwdeszczowe.

Były one tak praktyczne i trwałe, że zapewniły firmie stałe miejsce na rynku odzieżowym w Wielkiej Brytanii. Na tym jednak Barbour nie poprzestało – marka idzie z duchem czasu, podejmując coraz to nowe współprace i wkraczając do świata mody miejskiej.

Barbour – początki marki

Marka Barbour, założona przez Johna Barboura w 1894 roku, zasłynęła wprowadzaniem na rynek wodoodpornych kurtek oraz płaszczy przeciwdeszczowych, wykonywanych z woskowanej bawełny. Produkty z początku były kierowane głównie do marynarzy, rybaków i pracowników portów. Z czasem, synowie założyciela znacznie rozszerzyli ofertę. Woskowane kurtki rozpowszechniły się wśród farmerów, myśliwych i wojskowych, w skrócie: wśród wszystkich osób pozostających na łasce niesprzyjającej, angielskiej pogody.

Barbour jako synonim dobrego gustu

Zakończenie II wojny światowej przyniosło rozpowszechnienie się kurtek Barbour wśród motocyklistów. Wraz z biegiem czasu, firma stała się nie tylko synonimem świetnej jakości, lecz również wyznacznikiem stylu. Dostała nawet rekomendację samej Elżbiety II, księcia Edynburga oraz księcia Walii. Najbardziej popularnym produktem wciąż jest woskowana kurtka przeciwdeszczowa (znane modele to m. in. Border, Beaufort i International). Produkowane są one ze świetnej jakości bawełny egipskiej.

Co jeszcze charakteryzuje markę Barbour? Kojarzy się ona z pewnością z mosiężnymi, dużymi suwakami oraz szkocką kratą. Ten motyw często jest obecny na podszewkach kurtek, popularne są też kaszmirowe/wełniane szaliki w szkocką kratę. Barbour ma też w swojej ofercie szyte z dobrych materiałów swetry, buty, sztruksową odzież oraz produkty ze skóry angielskiej, czyli wytrzymałej tkaniny bawełnianej imitującej skórę zwierzęcą.

Streetwear w wersji Barbour

Posiadanie produktów Barbour może świadczyć o wysokim statusie, lecz – mimo wszystko – stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. Wysoka jakość kurtek Barbour oraz ich niezaprzeczalna elegancja sprawia, że wciąż są na topie. Często można zobaczyć je na ulicach, ponieważ świetnie komponują się ze stylem miejskim. To nie tylko ubrania dla angielskich arystokratów, lecz dla wszystkich. Najmodniejsze ubrania od barbour na clobber.pl.

W ostatnich czasach powstały też bardziej awangardowe kolekcje, przemawiające do osób stawiających na nowoczesne rozwiązania. Z Barbour współpracowało wiele modowych marek oraz projektantów, m. in. Wood Wood, Engineered Garments czy Alexa Chung.

Barbour x Supreme

W kolekcji Barbour x Supreme, wykorzystano niezastąpioną egipską bawełnę. Powstała nowa kurtka w różnych wersjach kolorystycznych (wykorzystano m. in. motyw panterki oraz mocny, pomarańczowy kolor), saszetki, czapki z daszkiem oraz „bucket hats”. W ten sposób Barbour przemówiło również do zwolenników mody miejskiej. Połączenie angielskiego dziedzictwa z ostentacyjnym i nowoczesnym charakterem Supreme zaowocowało stworzeniem czegoś zupełnie niepowtarzalnego.

Barbour x GANNI

Barbour nie boi się łączyć sił z coraz to nowymi markami. Barbour x GANNI to celebracja wysokiej jakości, kunsztu wykonania oraz ponadczasowości. Kolekcje, które zrodziła współpraca, to „Ready to wear” oraz „Re-Loved”. Ubrania zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas Tygodnia Mody w Kopenhadze na pokazie GANNI. Charakteryzuje je połączenie ziemistej palety barw Barbour z neonowymi naszywkami i kołnierzykami GANNI.