Zima a skóra głowy – czy noszenie czapki jest dobre dla fryzury?

Jedni nie wyobrażają sobie wyjścia na mróz bez nakrycia głowy, a inni go nie znoszą. Czapki oskarżane są o niszczenie fryzury czy powodowanie problemu elektryzujących się i puszących włosów. Jednak czy na pewno czapka zimą szkodzi włosom? Czy może jednak warto nosić ją nie tylko ze względu na komfort cieplny?

Jak zimowa aura wpływa na włosy i skórę głowy?

Zimowa pogoda nie sprzyja dobrej kondycji włosów i skóry głowy z powodu bardzo niskich temperatur i podmuchów mroźnego wiatru. Tak naprawdę, najbardziej szkodliwe dla włosów są skrajne różnice temperatur, czyli wychodzenie z ciepłego domu na zewnątrz, gdzie panuje kilkustopniowy mróz. Takie traktowanie nie jest dobre ani dla kosmyków, ani dla skóry głowy. Włosy poddawane działaniu mrozu i wiatru tracą wilgoć, stają się suche i matowe. Natomiast skóra głowy doznaje tak zwanego szoku termicznego, co prowadzi do zaburzeń wydzielania sebum i szybszego przetłuszczania się włosów. Co gorsza, kurczące się na skutek działania mrozu kapilarki wokół mieszków włosowych sprawiają, że przekaz substancji odżywczych zostaje mocno ograniczony. Prowadzi to do osłabienia włosa, a nawet do nadmiernej utraty kosmyków. Tymczasem noszenie czapki może chronić włosy i skórę głowy przed wszystkimi skutkami zimowej aury. Oczywiście pod warunkiem, że wybieramy odpowiednie nakrycie głowy.

Jaką czapkę nosić zimą?

Za złą sławę czapek zimowych odpowiadają w głównej mierze czapki niskiej jakości, szyte z syntetycznych włókien jak poliester czy akryl. Takie nakrycie głowy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku włosom i skórze głowy, ponieważ ogrzewa je w sposób nadmierny i nie dopuszcza świeżego powietrza. Zbyt ciepła czapka powoduje przegrzewanie skóry głowy, przez co gruczoły łojowe również produkują nadmierną ilość sebum. Z kolei czapka zbyt cienka nie zapewnia głowie dostatecznej ochrony przed chłodem. Na zimę warto wybierać więc czapki grubsze, ale uszyte z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze głowy oddychać, a tym samym gwarantują gruczołom odpowiednie warunki do normalnej pracy. Najlepiej w tej roli sprawdza się bawełna, która jest materiałem nie tylko naturalnym, ale też higroskopijnym i przewiewnym. Czapki zimowe z bawełny – zwłaszcza organicznej – mają też wiele innych zalet. Te dostępne w ofercie sklepu Kabak stanowią również świetny dowód na to, że nakrycie głowy nie musi być nudne czy niewygodne. Czapki tej marki dostępne są w różnych fasonach i w wielu atrakcyjnych kolorach do wyboru, dzięki czemu efektownie uzupełniają zimowe stylizacje i nadają im charakter, nie uwierając głowy ani nie niszcząc fryzury.

Dlaczego czapka bawełniana będzie najlepsza na zimę?

Bawełna jest hipoalergiczna, miękka i delikatna w dotyku. Potrafi absorbować wilgoć i odprowadzać ją z powierzchni skóry. Jest też w pełni oddychająca. Czapka z bawełny może chronić włosy i skórę głowy przed mrozem, jednocześnie nie powodując przegrzewania się głowy. Dzięki temu nawet podczas siarczystych mrozów da się zadbać o świeży wygląd fryzury i uniknąć nadmiernej utraty kosmyków. Pasma ukryte pod bawełnianą czapką i szalikiem zachowają blask i sprężystość. Poza tym, czapka z bawełny nie powinna powodować elektryzowania czy puszenia się kosmyków, dlatego noszenie jej zimą może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż całkowita rezygnacja z nakryć głowy.